piątek, 27 maja 2016

Ratujemy wypaczone przez wilgoć meble

Płyta MDF to sprasowany wraz ze spoiwem w wysokiej temperaturze komponent drzewny. Gdy w płytę wniknie woda to puchnie i wypacza się. W dotyku robi się z niej tektura. Stolarz naprawia to rozbierając meble i wymieniając zepsuty element. Ewentualnie wycina, szpachluje i maluje natryskowo. W warunkach domowych możemy usunąć zepsutą warstwę nożem (resekcja do głębokości, na której płyta znowu jest twarda w dotyku), wyszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, wyrównać szpachlą drzewno-akrylową, ponownie wyszlifować, zagruntować Vidaronem i zamalować testerem koloru farby lateksowej, której warstwę spolerujemy pianką melaminową po upływie 2 tygodni od malowania. Dlaczego farba lateksowa? Jest bardzo duża szansa na dobranie koloru dostępnego w małym testerze. Nie dysponując warsztatem, raczej nie bylibyśmy w stanie zrobić gładkiej warstwy standardowego lakieru. Dużą naprawę zrobimy za parę lat.









środa, 25 maja 2016

Czy można zabudować taras na parterze ograniczając nasłonecznienie sąsiedniego mieszkania?

Nie. Każde mieszkanie ma wyliczone i zagwarantowane projektem budowlany nasłonecznienie. Każda inwestycja na nieruchomości wspólnej jaką jest taras musi być zatwierdzona przez zarząd.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 

§ 57. 1. Pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi
powinno mieć zapewnione oświetlenie dzienne, dostosowane
do jego przeznaczenia, kształtu i wielkości,
z uwzględnieniem warunków określonych w § 13 oraz
w ogólnych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy.
§60. 1. Pomieszczenia przeznaczone do zbiorowego przebywania dzieci w  żłobku,
przedszkolu i  szkole, z  wyjątkiem pracowni chemicznej, fizycznej, i  plastycznej,
powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia co najmniej 3 godziny w  dniach
równonocy (21 marca i  21 września) w  godzinach 8:00-16:00, natomiast pokoje
mieszkalne w godzinach 7:00-17:00.
2. W mieszkaniu wielopokojowym dopuszcza się ograniczenie wymagania określonego
w  ust. 1 co najmniej do jednego pokoju, przy czym w  śródmiejskiej zabudowie
uzupełniającej dopuszcza się ograniczenie wymaganego czasu nasłonecznienia do
1,5 godziny, a w odniesieniu do mieszkania jednopokojowego w takiej zabudowie nie
określa się wymagań czasu nasłonecznienia.


niedziela, 22 maja 2016

AmeriGas Nano - reklama w TV

Gdyby ktoś doszedł do wniosku, że sporo płaci za prąd zasilający płytę indukcyjną w kuchni to jest w telewizji reklamowana alternatywa - butla z 8 kg propanu o wymiarach 57x30cm, do wciśnięcia w szafce ze zlewem i śmieciami. Niestety zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

§ 156
4. Instalację gazową zasilaną gazem płynnym z indywidualnej butli, znajdującej się wewnątrz budynku, stanowi butla gazowa, urządzenie redukcyjne przy butli, przewód z armaturą, kształtkami i innym wyposażeniem, a także urządzenie gazowe wraz z przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi, jeżeli stanowią one element składowy urządzeń gazowych.

§ 157
4. Zastosowanie instalacji gazowej w budynkach o wysokości ponad 25 m wymaga uzyskania pozytywnej opinii wydanej przez właściwego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
5. Instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich (§ 8: do 12 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie).



Wykonanie bramy Adria 2 przez Bramet.PL









Niestety miałem rację, że Bramet.PL nie da sobie rady z wypozycjonowaniem bramy. Wózki rolek pod profil jezdny są na innych płaszczyznach zarówno w pionie jak i poziomie. 320 kg bramy po przeważeniu spada na rolki, wpada w rezonans. Profil po jakimś czasie pewnie znowu pęknie. Umówiliśmy się tak w zarządzie, że następną naprawę robimy porządnie, z uwzględnieniem zasad fizyki. Zastanawiam się nad lekką bramą panelową z aluminium.

środa, 11 maja 2016

Mamy zgodę ZDM na furtkę i kawałek chodnika


Na wprost albo nie na wprost.

Można dosztukować metr chodnika przy krańcu ogrodzenia albo dociągnąć ładny nowy chodnik w linii prostej.

Spółdzielnia ma ładne chodniki.

piątek, 6 maja 2016

Zamykamy temat analizy przecieków

Przyczyna: popękane spoiny w elewacji, które erodują po kilku sezonach zima-lato oraz brak impregnacji bloczków, które absorbują wodę. Oprócz tego prozaiczne błędy wykonawcze. Ponieważ dokumentacja powykonawcza, którą dostaliśmy od DD, jest zupełnie różna od stanu faktycznego, to wszystkie wady wykonawcze można traktować jako wady ukryte, przez co możemy dochodzić roszczeń nawet po formalnym terminie zakończenia rękojmi. Dodatkowo jest to nienależyte wykonanie zobowiązania (art. 471 kc), a na dochodzenie roszczeń mamy 10 lat.
Do przeczytania przez właścicieli mieszkań, którym serwis odrzucił zgłoszenie argumentując końcem rękojmi: http://gilewicz.eu/jak-dlugo-mozna-dochodzic-roszczen-od-dewelopera/.






środa, 4 maja 2016

Dlaczego ciągle nie ma furtki na Wał Miedzeszyński

Gdyby mieszkańcy przegłosowali elektroniczne głosowanie, to dodatkową uchwałę o furtce i jej kosztach można by dodać z marszu. ZDM wydaje stosowaną decyzję w 14 dni. Jedynym blockerem są mieszkańcy.