wtorek, 23 lutego 2016

Oba garaże przeciekają

Wody gruntowe podłoża piaszczystego pod Adriami mają bezpośrednie zasilanie z Wisły, która ma obecnie wysokie stany średnie, co wpływa na aktywację przecieków w miejscach nieszczelności ścian.





























poniedziałek, 22 lutego 2016

Co zrobić ze szlabanem?

Jak spojrzeliśmy w oryginalną i pełną dokumentacją od szlabanu G4000 od producenta Came, okazało się, że to co mamy przekazane przez Dom Development jako dokumentacja powykonawcza jest celowo zdekompletowane. Według dokumentacji producenta taki montaż jak u nas jest niedozwolony i niezgodny z wymogami bezpieczeństwa. Według informacji od firmy PMG, Dom Development robi tak celowo, żeby odstraszająca konfiguracja szlabanów miała pozytywny wpływ na sprzedaż miejsc garażowych.


Teraz pytanie, co z tym zrobić w połączeniu z bramą niewytrzymującą naszego użytkowania?
1. Propozycja Sławka:
Brama otwarta na stałe w dzień, uszczelnienie ogrodzenia do szlabanów, ewentualnie kurtyna aluminiowa lub stalowa pod szlabanami.
2. Propozycja moja:
Odpuszczenie sobie szlabanów. Producent nie daje gwarancji ich bezpiecznego funkcjonowania w naszym przypadku użycia. Ruch pieszy w strefie zamieszkania zawsze będzie i nie damy rady go siłowo wyeliminować. Furtki od strony Wału Miedzeszyńskiego nie doczekamy się prędko. Proponowana w punkcie 1. kurtyna aluminiowa byłaby od czasu do czasu niszczona, pod wpływem wiatru psułaby mechanizm szlabanu; stalowa zagrażałaby znacznie zdrowiu i życiu przechodniów i rowerzystów, próbujących na upartego korzystać ze strefy zamieszkania. Obecnie brama stanowi o zamkniętym charakterze osiedla, a użytkownicy strefy zamieszkania nie są zagrożeni.
3. Propozycja moja, dla zwolenników Alcatraz:
Szlabany 2 x 2m, z przerwą 1,5m umożliwiającą bezpieczne przejście pieszego, przejazd rowerzysty. Pod każdym szlabanem znak poziomy zakaz ruchu pieszych. Dwa rzędy fotokomórek zgodnie z dokumentacją producenta. Brama z lepszym systemem rolkowym i lepszym wyważeniem, naprawiana ewentualnie raz na 5 lat, co będzie kosztowało 2 zł 50 gr rocznie każde mieszkanie. Małe, ale nie zerowe, prawdopodobieństwo uderzenia szlabanem. Ze względu na obciążenie systemu Fermax szlaban od czasu do czasu by nie odpowiadał na sygnał pilota i konieczne byłoby dłuższe poczekanie na odblokowanie przejazdu.


poniedziałek, 8 lutego 2016

Uwaga na mieszkania

W naszej okolicy były 4 włamania do mieszkań. Mimo monitoringu HD i certyfikowanych drzwi antywłamaniowych.

Abstrahując od konkretnego przypadku: robimy sobie zdjęcia w mieszkaniu ze złotym buddą na komodzie i Kossakiem na ścianie, wrzucamy w media społecznościowe, wyjeżdżamy na weekend do Zamościa i w czasie rzeczywistym wrzucamy zdjęcia z wycieczki do Internetu, wszystko regularnie. Sąsiedzi z tego samego piętra się nie znają, nie utrzymują kontaktów. Potencjalny złodziej musi tylko sforsować zamek. Z biegiem czasu producenci i włamywacze ścigają się w zabezpieczeniach i ich łamaniu. Jeśli ktoś chce być na bieżąco powinien co 5 lat wymieniać zamki albo przynajmniej sprawdzać, na ile nie są do pokonania. Najważniejszy chyba z tego wniosek jest taki, że warto budować właściwe relacje z sąsiadami, żeby przypilnowali naszego mienia jak swojego.

Zaproście najbliższych sąsiadów na herbatę, wymieńcie się numerami telefonów, polegajmy wzajemnie na sobie w czasie wyjazdów i nieobecności.