czwartek, 6 lipca 2017

zamiana użytkowania wieczystego na własność

Może warto się tym zainteresować. Działać trzeba szybko ze względu na planowaną na IV kwartał ustawę.


Robert

6 komentarzy:

  1. Czyli podsumowujac, potrzeba polowy mieszancow chetnych, i wtedy 5-krotnosc rocznej oplaty rozklada sie na raty. Pytanie, czy ma tu znaczenie, ze niektorych lokalach jest prowadzona dzialalnosc gospodarcza?

    OdpowiedzUsuń
  2. ale podobno miasto przed tym zanim da 95% upustu to zaktualizuje cenę nieruchomości, więc już może nie wyjść tak pięknie.
    Ustawa ogólnopolska która ma wejść będzie brała pod uwagę wycenę nieruchomości która obecnie nas obowiązuje oraz jako że nasza ziemia należy do Skarbu Państwa to w nowej ustawie będzie rabat 50% za jednorazową płatność przy wykupie.
    Pytanie co będzie się opłacać bardziej ?

    OdpowiedzUsuń
  3. Art. 2 ust. 2 Dz.U. 2005 Nr 175 poz. 1459: Z żądaniem przekształcenia mogą wystąpić współużytkownicy wieczyści,
    których suma udziałów wynosi co najmniej połowę. Jeżeli co najmniej jeden współużytkownik wieczysty zgłosi sprzeciw wobec złożonego
    wniosku o przekształcenie, właściwy organ zawiesza postępowanie.

    Par. 1 ust. 1 UCHWAŁY NR L/1217/2017
    RADY MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY: Wyraża się zgodę na udzielenie 95% bonifikaty __osobom fizycznym__ i spółdzielniom mieszkaniowym
    od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi lub garażami.

    Jeśli osoba prawna nie dostanie bonifikaty 95%, to nie będzie chciała przekształcenia i postępowanie będzie zawieszone.

    OdpowiedzUsuń
  4. Projekt ustawy dot. naszej działki:

    Art. 3.5. W przypadku przekształcenia udziału w użytkowaniu wieczystym (...) opłatę [roczną] wnosi się przez okres 20 lat.

    Art. 4. Przekształcenie udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów w udziały we własności tych gruntów w odniesieniu do udziałów związanych z lokalami mieszkalnymi następuje nieodpłatnie na rzecz osób fizycznych (...), które:
    1) na podstawie przepisów wniosły jednorazowe opłaty roczne za cały okres użytkowania wieczystego.

    Art. 6.3. W przypadku wniesienia opłaty łącznej, w odniesieniu do udziału związanego z lokalem mieszkalnym (...) przysługuje bonifikata od opłaty jednorazowej w wysokości 50%.

    Wynika z tego, że przekształcenie byłoby automatyczne dla wszystkich. Osoba fizyczna mogłaby za 10 opłat rocznych być właścicielem bez zobowiązań na rzecz Skarbu Państwa, osoba prawna za 20 opłat. Rabat 50% nie dotyczy garażu.

    OdpowiedzUsuń
  5. http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/bonifikata-przy-przekszta-ceniu

    OdpowiedzUsuń