poniedziałek, 15 stycznia 2018

niedziela, 7 stycznia 2018

Dbajmy o wspólne bezpieczeństwo

W piątek mieliśmy interwencję straży pożarnej, bo z instalacji LPG samochodu ulatniał się gaz. Strażacy zakręcili zawór i poprosili właściciela o wyprowadzenie samochodu na zewnątrz i natychmiastowy serwis auta. Według menedżera floty aut nasz garaż nie jest przystosowany do parkowania samochód zasilanych propanem-butanem (to że nie ma zakazu wjazdu jest inwencją DD, żeby nie ograniczać sprzedaży miejsc garażowych). Spalenie się samochodu sprawcy nie jest objęte ubezpieczeniem komunikacyjnym. Podobnie nikt nie wypłaci odszkodowania wspólnocie za zniszczenie garażu ani właścicielom za straty na sąsiadujących samochodach. Apeluję o dbanie o stan techniczny samochodów oraz zgłaszanie wycieków gazu niezwłocznie do ochrony/administracji lub dyżurnego straży pożarnej 22 596 70 80.




wtorek, 2 stycznia 2018

Danfoss Eco

Gdyby grzejniki w mieszkaniu były takie mądrę, żeby same zmniejszyły temperaturę na noc, a potem nagrzały pokój tuż przed wstawaniem do pracy. Żeby po wyjściu do pracy grzejniki ustawiały się same na 17C. A w sobotę i niedzielę, żeby grzały później niż w dni robocze. Żeby można było stworzyć harmonogram na cały tydzień. Można. Są na rynku termostaty Danfoss Eco programowane z komórki za pomocą protokołu Bluetooth.

Na dole temperatura z harmonogramu lub ustawiona ręcznie (i obowiązująca do następnej zmiany automatycznej), na górze temperatura zmierzona przez termostat.

Aktualnie widoczne po protokole Bluetooth termostaty. Zasięg komunikacji wynosi do 10m.

Adaptive learning pozwala na uczenie się termostatu jak bardzo ma odkręcić zawór, żeby uzyskać docelową temperaturę. Po 7 dniach termostat powinien optymalnie utrzymywać zadane wartości. W przypadku otwartego salonu i/lub grzejnika w pobliżu drzwi balkonowych kontrolę ciepła (Heat control) należy ustawić na Moderate (vs Quick) - nagrzane powietrze szybko ucieka i należy założyć większą bezwładność wynikową grzejnika.



Gdzie są domyślne temperatury? Z prawej strony ekranu. Trzeba wykonać ruch slide.





Jak to może działać? Temperaturowy zakres pracy urządzenia to 0-40C. Rodzielczość pół stopnia. Pomiary temperatury co 10 minut, a ustawianie co 30 minut. Tablica do adaptacji może wyglądać tak: czas [0-48], T zadana, T początkowa, T wynikowa, l - długość po obwodzie wykręcenie zaworu. Urządzenie sprawdza czy dla danego czasu i zadanej temperatury ma wpis. Jeśli tak to sprawdza T początkową. Jeśli są takie same to sprawdza T wynikową. Jeśli wartość wynikowa równa się zadanej to używa historycznej wartości l. Jeśli wartość wynikowa jest większa l musi być mniejsze, w przeciwnym wypadku większe. Po upływie cyklu 30 minut urządzenie zapisuje aktualne parametry. Temperatury i wartość l dadzą się zapisać w 8 bitach, a cały wpis tablicy na 32-bitowej liczbie całkowitej, dlatego liniowe skanowanie tablicy w celu znalezienia najlepszego wpisu [T zadana, T początkowa] jest szybkie. Mikrokontroler może być bardzo prosty. Stos Bluetooth może jednak wymagać SoC ARM.