czwartek, 24 grudnia 2015

niedziela, 20 grudnia 2015

Update: szlabany

UOKiK i GUNB nie potrafią między sobą ustalić kto jest odpowiedzialny za monitorowanie prawidłowego montażu i konfiguracji szlabanów. PINB po długim okresie zastanawiania się zamknął sprawę z uzasadnieniem, że nie jest właściwym organem do jej rozpatrywania, bo szlabany są aktualnie zdjęte i nie stanowią zagrożenia dla życia i mienia użytkowników. GUNB był w stanie bardzo precyzyjnie wymienić wszystkie normy do spełnienia przez szlaban, za których monitorowanie odpowiedzialny jest UOKiK.

Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG

Art. 56

Jeśli w toku prowadzonej oceny organy nadzoru rynku stwierdzają, że dany wyrób budowlany nie spełnia wymagań określonych w niniejszym rozporządzeniu, niezwłocznie zobowiązują odpowiedni podmiot gospodarczy do podjęcia wszelkich właściwych działań naprawczych – które mogą zostać określone przez te organy – zmierzających do doprowadzenia wyrobu do zgodności z tymi wymaganiami, w szczególności z deklarowanymi właściwościami użytkowymi, lub do wycofania wyrobu z obrotu lub wycofania go od użytkowników w rozsądnym terminie, odpowiednim do charakteru zagrożenia.

Art. 58

1. W przypadku gdy po przeprowadzeniu oceny na mocy art. 56 ust. 1 państwo członkowskie stwierdza, że wyrób budowlany jest zgodny z niniejszym rozporządzeniem, ale mimo tego stanowi zagrożenie dla spełnienia podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych, dla zdrowia lub bezpieczeństwa osób lub dla innych kwestii ważnych z punktu widzenia ochrony interesu publicznego, zobowiązuje ono właściwy podmiot gospodarczy do podjęcia wszelkich odpowiednich środków gwarantujących, że dany wyrób budowlany nie stanowi już zagrożenia przy jego wprowadzaniu do obrotu, służących wycofaniu wyrobu budowlanego z obrotu lub wycofania go od użytkowników w rozsądnym terminie, odpowiednim do charakteru zagrożenia, który dane państwo członkowskie może wyznaczyć.

Art. 59

1. Bez uszczerbku dla art. 56 w przypadku gdy państwo członkowskie dokona jednego z poniższych ustaleń, zobowiązuje ono właściwy podmiot gospodarczy do usunięcia występującej niezgodności: b) oznakowanie CE nie zostało umieszczone w przypadku gdy jest ono wymagane, zgodnie z art. 8 ust. 2;

system kontroli wjazdu na osiedle Adria II/III ul. Jugosłowiańska 15 ABCD, 03-984 Warszawa nie jest oznakowany znakiem CE i nie spełnia norm zharmonizowanych w zakresie bezpieczeństwa użytkowników strefy zamieszkania.




poniedziałek, 7 grudnia 2015

Adrie razem

Od przyszłego roku całe osiedle (Adria 1, 2, 3) będzie administrowane przez jeden zespół i jedną firmę. Dzięki takiemu podejściu będzie można zoptymalizować koszty poprzez wspólne negocjowanie umów i zakupy (w tym usług) - ma to szczególne znaczenie w kontekście wzrostu cen na rynku, wynikającego z powszechnego ozusowania pracy. Niewątpliwym plusem będzie możliwość zgłoszenia każdego problemu z całego osiedla jednemu administratorowi.

wtorek, 1 grudnia 2015

Bieg rękojmi w Dom Development S.A.

Dom Development S.A. zmienił stanowisko w sprawie biegu rękojmi. Obecnie data wydania rzeczy wzmiankowana przez Kodeks cywilny jest przez Spółkę rozumiana jako data przeniesienia własności (data podpisania aktu notarialnego), co jest poprawnym stanowiskiem:

Sprzedający wyda Kupującemu lokal opisany w niniejszej Umowie w dniu podpisania aktu notarialnego dokumentującego umowę sprzedaży pod warunkiem uregulowania przez Kupującego wszystkich zobowiązań finansowych wynikających z niniejszej Umowy, najpóźniej w terminie do ....

Wynika to bezpośrednio z Kodeksu cywilnego.

Art. 535.
§. 1. Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Jak widać Kodeks cywilny pokazuje właściwą kolejność działań w procesie sprzedaży: najpierw przeniesienie prawa własności, a potem wydanie rzeczy. Nie można wydać rzeczy osobie, która nie jest jej właścicielem. Kolejność działań jest dokładnie taka, zważywszy na Ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego: "Bank wypłaca deweloperowi środki (...) po otrzymaniu odpisu aktu notarialnego / po stwierdzeniu zakończenia danego etapu realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego".

Art. 548.
§ 1. Z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą oraz niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy.

Wydana może być rzecz sprzedana, czyli taka, co do której zaszło przeniesienie własności. Przeniesienie własności w przypadku nieruchomości następuje za pomocą aktu notarialnego.
Deweloper w umowie przedwstępnej zobowiązuje się zgodnie z ustawą do "przeniesienia prawa własności (...) lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z lokalu na nabywcę". Zgodnie z art. 28 postanowienia umowy deweloperskiej mniej korzystne dla nabywców aniżeli przepisy ustawy są nieważne, a w ich miejsce stosuje się odpowiednie przepisy ustawy.

Dla mieszkańców Adrii oznacza to, że rękojmia wygasa 3 lata/5 lat od daty aktu notarialnego, nie zaś od daty odbioru lokalu. Według przepisów prawa nie ma innej możliwości. Jeśli ktoś twierdzi inaczej, to pewnie tak musi. Przy podpisywaniu umów na generalne wykonawstwo z określoną w czasie gwarancją i ceną przelicza się wszystkie ryzyka i opracowuje strategię ich mitygacji, włącznie z własnym stanowiskiem prawnym.

---
Stara umowa:
Przez dzień odbioru lokalu mieszkalnego należy rozumieć dzień podpisania przez Strony Protokołu Odbioru Lokalu i wydania Kupującemu kluczy do lokalu.

Sprzedający wyda przedmiotowy lokal w posiadanie Kupującemu w terminie do 30 (trzydziestu) dni kalendarzowych od dnia uznania rachunku Sprzedającego wpłatą określoną w § 7 ust. 3, nie później jednak niż w terminie do dnia ..., oraz pod warunkiem uregulowania przez Kupującego wszystkich zobowiązań finansowych wobec Sprzedającego wynikających z zawarcia niniejszej umowy.

W umowie jest dzień odbioru i wydanie w posiadanie, a to są dwie różne rzeczy. W dniu odbioru lokalu klient DD nie może go sprzedać, bo nie jest właścicielem. Kodeks cywilny mówi o początku rękojmi od dnia, kiedy "rzecz została kupującemu wydana" w posiadanie. Dzień odbioru określony w umowie, jest dniem odbioru technicznego, podczas którego klient dokonuje sprawdzenia rzeczy, czy jest zgodna z umową. Mieszanie daty odbioru z datą wydania to prawne nadużycie. Nowe umowy zostały przeformułowane, żeby takowe nie miało miejsca.

Pełna treść poprzedniej wersji art. 568 § 1:
Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku, a gdy chodzi o wady budynku - po upływie lat trzech, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.