niedziela, 20 grudnia 2015

Update: szlabany

UOKiK i GUNB nie potrafią między sobą ustalić kto jest odpowiedzialny za monitorowanie prawidłowego montażu i konfiguracji szlabanów. PINB po długim okresie zastanawiania się zamknął sprawę z uzasadnieniem, że nie jest właściwym organem do jej rozpatrywania, bo szlabany są aktualnie zdjęte i nie stanowią zagrożenia dla życia i mienia użytkowników. GUNB był w stanie bardzo precyzyjnie wymienić wszystkie normy do spełnienia przez szlaban, za których monitorowanie odpowiedzialny jest UOKiK.

Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG

Art. 56

Jeśli w toku prowadzonej oceny organy nadzoru rynku stwierdzają, że dany wyrób budowlany nie spełnia wymagań określonych w niniejszym rozporządzeniu, niezwłocznie zobowiązują odpowiedni podmiot gospodarczy do podjęcia wszelkich właściwych działań naprawczych – które mogą zostać określone przez te organy – zmierzających do doprowadzenia wyrobu do zgodności z tymi wymaganiami, w szczególności z deklarowanymi właściwościami użytkowymi, lub do wycofania wyrobu z obrotu lub wycofania go od użytkowników w rozsądnym terminie, odpowiednim do charakteru zagrożenia.

Art. 58

1. W przypadku gdy po przeprowadzeniu oceny na mocy art. 56 ust. 1 państwo członkowskie stwierdza, że wyrób budowlany jest zgodny z niniejszym rozporządzeniem, ale mimo tego stanowi zagrożenie dla spełnienia podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych, dla zdrowia lub bezpieczeństwa osób lub dla innych kwestii ważnych z punktu widzenia ochrony interesu publicznego, zobowiązuje ono właściwy podmiot gospodarczy do podjęcia wszelkich odpowiednich środków gwarantujących, że dany wyrób budowlany nie stanowi już zagrożenia przy jego wprowadzaniu do obrotu, służących wycofaniu wyrobu budowlanego z obrotu lub wycofania go od użytkowników w rozsądnym terminie, odpowiednim do charakteru zagrożenia, który dane państwo członkowskie może wyznaczyć.

Art. 59

1. Bez uszczerbku dla art. 56 w przypadku gdy państwo członkowskie dokona jednego z poniższych ustaleń, zobowiązuje ono właściwy podmiot gospodarczy do usunięcia występującej niezgodności: b) oznakowanie CE nie zostało umieszczone w przypadku gdy jest ono wymagane, zgodnie z art. 8 ust. 2;

system kontroli wjazdu na osiedle Adria II/III ul. Jugosłowiańska 15 ABCD, 03-984 Warszawa nie jest oznakowany znakiem CE i nie spełnia norm zharmonizowanych w zakresie bezpieczeństwa użytkowników strefy zamieszkania.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz