czwartek, 29 grudnia 2016

Apel

Ludzie, sprzątajcie po swoich psach!!

 

Mówię to ja, właściciel psa. Nasze trawniki są już mocno zaminowane, a mamy dopiero grudzień, w marcu jak wszystko zacznie topnieć utoniemy w smordzie.

 

Nie mówiąc już, że niektórzy nie uważają za słuszne posprzątać po swoim psie, gdy ten narobi na chodnik.

 

Właścicielu, jeśli nie dorosłeś do tego, żeby sprzątać po swoim psie, to może coś łatwiejszego niż pies?

 

Proponuję zainstalować tamagoczi na swojej komórce!!

środa, 14 grudnia 2016

Dom Development nie usuwa usterek tylko je maskuje

Przecieki zostały zaklejone masą epoksydową. Pod spodem nadal będzie woda i w ujemnych temperaturach będzie mogła rozsadzać ścianę, będzie pojawiał się grzyb, powodując dalszą degradację betonu. Być może wszystko będzie jeszcze zamalowane na biało, żeby udać, że problemu nie ma. Genialne... Smutne zarazem. Wydawało się, że jest szansa, że firma na sam koniec zawalczy i usunie wszystkie widoczne usterki. Niestety. Tematy zgłaszane od 2014 roku wciąż nie są zamknięte.




wtorek, 13 grudnia 2016

Podziękowania za udział w zebraniu

Mimo historycznej daty, mimo problemów z przejezdnością przez miasto, mimo krótkiego dnia, pojawiło się Państwa nadzwyczaj sporo i mamy 80 podpisów z zebrania za ekspertyzą. Dwóch Panów mocno zaangażowanych w dyskusję nie podpisało się przeciw.
Moja odpowiedź na pytanie pierwszego Pana okazała się zbyt skomplikowana do przetrawienia. Spróbuję tutaj wyrazić się prościej.
1. Według dokumentacji powykonawczej ściany wspólnego poziomu -1 budynków A i B oraz C i D powinny być chronione przed wodą poprzez elastyczną papę termozgrzewalną (lub odpowiednik) o grubości warstwy 1 cm i folię kubełkową 2 cm. Nawet jeśli sztywna ściana pracuje i popęka to takie dwie elastyczne warstwy blokują wodę. Warstwy te potwierdzili swoimi podpisami kierownik budowy i inspektor nadzoru. Papa termozgrzewalna mogła by być zastąpiona odpowiednikiem o zbliżonej elastyczności.
2. Dom Development S.A. nie chciał nam podać jakie warstwy ma ściana, nie chciał potwierdzić wykonania niezgodnie z projektem, aż do momentu kiedy pobraliśmy wycinki ściany na drugim etapie. Wtedy pokazał nam skan dokumentu, w którym wprowadzone do użycia zostają materiały systemu Hydrostop. Główny produkt działa w ten sposób, że maluje się ścianę specjalną zaprawą w środowisku wilgotnym, środki z zaprawy powodują rozrost kryształów w betonie i uszczelnienie betonu. Hydrostop nie jest elastyczny i nie uszczelnia zbyt spękanej ściany.
3. W wypowiedziach na garażu Kierownik Serwisu Gwarancyjnego Dom Development S.A. twierdził, że ściany są wykonane w technologii białej wanny, która polega na zastosowaniu odpowiednio gęstego i silnego stalowego zbrojenia w ścianie, odpowiednio mocnego, wodoodpornego i mrozoodpornego betonu, także specjalnych materiałów do blokowania wody na łączeniach kawałków ścian itd. DD nie przedstawił żadnego dokumentu na potwierdzenie technologii białej wanny. Jest możliwe, że DD wymyślił pseudo białą wannę jako nazwę dla cięcia kosztów (od generalnego projektanta wiemy, że było agresywne).

W temacie pytania drugiego Pana. Czy zrobiliśmy wszystko w ramach rękojmi? Mieliśmy co najmniej 80 zgłoszeń usterek. W którymś momencie DD szantażował nas, warunkując wykonanie napraw zrzeczeniem się rękojmi. Ostatnia komunikacja z DD zakończyła się odpowiedzią, że spółka w pełni ustosunkowała się do naszych wątpliwości związanych z zastosowaną hydroizolacją i jest zmuszona odmówić dalszej dyskusji w tym temacie, będącej jak się okazuje wyłącznie przekonywaniem wspólnoty o poprawności wykonania przez spółkę wszelkich elementów inwestycji. W sposób ustawiczny prosiliśmy o prawdziwą dokumentację, ale jej nie dostaliśmy. Główny projektant narzekał na współpracę z DD i sugerował wiele błędów wykonawczych. Nie mamy pojęcia jak wykonana jest ściana, dlaczego pęka, mamy podejrzenia dlaczego cieknie. Nie wiemy, co będzie się działo ze ścianą przez najbliższe 10 albo 30 lat. Dlatego podzieliliśmy się z Państwem naszą wiedzą i poprosiliśmy o decyzję w zakresie Państwa własności.

środa, 7 grudnia 2016

Zebranie Wspólnoty

Zebranie Współnoty jest po to, aby poinformować mieszkańców o wątpliwościach z wykonaniem hydroizolacji ścian budynków i wybrać dalsze kroki postępowania. Wykonanie jest niezgodne z dokumentacją powykonawczą przekazaną przez dewelopera i niezgodne z dokumentami biura projektowego. Dom Development i Erbud w porozumieni zastosowali inną technologię, zrezygnowali z części materiałów. Niestety przy zastosowaniu innej technologii popełnili błędy wykonawcze, które powodują, że pęknięcia ścian ciekną, a nie są mostkowane przez zamienną hydroizolację. Deweloper nie chce nam pokazać dodatkowych dokumentów potwierdzających prawidłowe wykonanie zamiennej technologii, każe wierzyć, że tak duża firma jak Dom Development S.A., mimo działania za plecami generalnego projektanta i bez jego wiedzy, nie popełniła grubych błędów. Szczegóły techniczne: zastosowane profile rysująco-uszczelniające i izolacja wgłębna Hydrostop 209 przy szczelnej wannie InjectGroup i betonie C30/37 W8 F150, powinny blokować przecieki z rys 0.3mm, czego jednak nie obserwujemy.

Mamy następujące możliwości:
1. Zaufać deweloperowi, nie mając prawdziwej dokumentacji i wiedzy o wykonaniu ściany. Przyszłe przecieki naprawiać samodzielnie (koszt 1000 zł za m2 ściany).
2a. Wykonać eksperyzę ITB za 50 000 zł, żeby znać stan faktyczny. Może się okazać, że hydroizolacja jest skuteczna w 50-60%. Pieniądze byłyby wydane z funduszu remontowego i stracone.
2b. Jeśli ekspertyza wykaże, że hydroizolacja jest za mało skuteczna, moglibyśmy iść do sądu, żeby zabezpieczyć pieniądze na przyszłe naprawy.

Zarząd nie naciska na wybór konkretnej opcji. Informuje tylko o obecnej sytuacji i podaje ją pod rozwagę mieszkańców. Przecieki wychodziły zazwyczaj przy roztopach wiosennych, co można kojarzyć z rozsadzaniem pęknięć w betonie przez zamarzającą wodę. Możemy poczekać z cieżką akcją do wiosny.

-- Zdjęcia z 8 grudnia