Działka 51/3, obręb 3-06-01, KW WA6M/00484134/3.
Według dokumentu PL-LS.054.24.2015, ministra Jarosława Nenemana z Ministerstwa Finansów, nowy sposób wyliczenia metrażu do opodatkowania to:
pow. wspólna x (pow. lokalu / pow. budynku - pow. wspólna)
zamiast
pow. wspólna x (pow. lokalu / pow. budynku).
W przypadku Adrii II i III, wzór wyliczenia to:
1897,45 x pow. mieszkania / (32809,4 - 1897,45) = A
1897,45 x [4129,1/(32809,4 - 1897,45) x 100/24100] = B
razem:
A + ilość miejsc garażowych x B.
Urząd Miasta formalnie nie zna powierzchni naszej nieruchomości wspólnej i teoretycznie powinniśmy o niej poinformować w formularzu IN 15. Różnica w wyliczeniach raczej nie przekroczy 1 metra kwadratowego (po stawce 0,74 zł), czyli nie przekroczy ceny listu urzędowego z ewentualnym upomnieniem 6,1 zł i postępowania o nieuaktualnienie danych nie będzie lub będzie umorzone.
a z polskiego na ludzki można prosić?
OdpowiedzUsuńAni z maila od administracji, ani z tego posta nie wynika jasno, co przeciętny mieszkaniec (właściciel lokalu) powinien z tym faktem zrobić? Tylko info, że zmieniła się jakaś wartość do jakiegoś formularza.
Czy to magiczne "IN 15" to formularz, który wypełnialiśmy w Urzędzie po zakupie mieszkania? Czy w związku z tą zmianą mamy teraz jechać do Urzędu i ponownie wypełniać ten formularz? Czy trzeba będzie ponownie składać kopie aktów notarialnych?
Czy wystarczy, że wspólnota/administracja zgłosi do urzędu że nasza nieruchomość się zmieniła i z automatu wszystkim poprawią coś w podatkach?
A jeśli nic z tym nie zrobimy to co może się stać? Jakie mogą być konsekwencje, jeśli jakiś urzędnik się dopatrzy że niby coś miało być zgłoszone a nie zostało? Stwierdzenie "postępowanie ... nie będzie lub będzie umorzone" niewiele rozjaśnia. Jakie mogą być ewentualne "kary" i ich wysokość, jeśli czegoś nie zrobimy w związku z tym faktem?
1. W Warszawie zmienił się sposób liczenia podatku od nieruchomości wspólnej. Do wyliczenia trzeba znać pow. użytkową nieruchomości wspólnej, jednocześnie nie ma przepisów wykonawczych, kto ma ją liczyć. Administacja zmierzyła i podaje ją mieszkańcom, którzy są stroną w płaceniu podatku i powinni się właściwie zachować.
Usuń2. Po szczegóły należy zwrócić się do urzędu.
3. Wspólnota/administracja nie jest stroną w płaceniu podatku ani nie jest zobligowana prawem do żadnych czynności.
Dziękuję :)
OdpowiedzUsuńW przypadku pytań odnośnie zasad składania i wypełnienia formularza prosimy o kontakt bezpośrednio z Urzędem Dzielnicy Praga Południe, z Wydziałem Budżetowo- Księgowym pod nr tel. 22 443 52 80.
OdpowiedzUsuńOFF TOPIC:
OdpowiedzUsuńNie pamiętam pod którym postem była dyskusja nt. wentylacji więc napiszę tu.
Czy coś się będzie działo w związku z ciągłymi problemami z wentylacją po przeglądzie kominowym? Prawie od każdego słyszę te same rzeczy o ciągu wstecznym. Zimne powietrze wpadające przez okap i kratki to jeszcze pół biedy, ale jak wczoraj siedzę ok. północy, mieszkanie czyste, przewietrzone i nagle przez okap wpada nam obrzydliwy smród spalonych kotletów, który w ciągu 2 minut jest w cały mieszkaniu to szlag trafia. Mróz na dworze, dziecko śpi, a musimy włączyć okap ma maxa i wszystkie okna otwierać, 3 razy chyba wietrzyliśmy bo spać się nie dało.
Prośba o kontakt na maila osiedlowego, żeby umówić spotkanie.
UsuńA z którego bloku Pan jest? Mieszkamy w D w trzeciej klatce i mamy dokładnie te same problemy. Dodam jeszcze, że ciąg wsteczny w toalecie, przy niskich temperaturach na dworze, jest odkąd się wprowadziliśmy i został odnotowany podczas przeglądu kominowego, ale problem zapachów z okapu (smażenina+dym z papierosów) pojawiły się kilka tygodni temu. Czekamy właśnie na przesyłkę z taką gumową klapą wsteczną do zamontowania w rurze okapu, która mam nadzieję chociaż trochę zatrzyma nawiew tych "świeżości" do naszego mieszkania.
UsuńTeż jestem z 15D i mam te same problemy z wentylacją, o których Państwo piszą.
OdpowiedzUsuńWitam Sąsiadów z 15D, klatka III - dokładnie takie same problemy z ciągiem wstecznym, odnotowane oczywiście protokole kominiarskim.
OdpowiedzUsuńProśba o podejście do administracji do Pana Patryka.
UsuńWracając do tematu zmiany sposobu wyliczania podatku od nieruchomości wspólnej - dlaczego powyżej brak kluczowej informacji, że te zmiany weszły w życie rok temu, od 1 stycznia 2016 r.? a ww. pismo wiceministra finansów nr PL-LS.054.24.2015 to odpowiedź na interpelację poselską jeszcze z 2015 r., a więc to żadna nowość...
OdpowiedzUsuńCo ciekawe miasto wysyłając w 2016r. wymiar podatku, ani nie informowało o zmianie sposobu wyliczania ani nie zapytało o pow. wspólną (można ją też policzyć z projektu w wydziale architektury). W tym roku też nie ma jednoznacznego stanowiska urzędu. Pewnie będą ścigać tylko optymalizacje podatkowe a mieszkaniówkę zignorują.
OdpowiedzUsuń