Metodą zalecaną przez OBRC SPEC S.A. do doraźnego stosowania w węzłach cieplnych, w których występują drgania i hałasy, jest instalowanie zaworu dławiącego w rurce impulsowej, przenoszącej impuls ciśnienia z rurociągu powrotnego do siłownika membranowego regulatora dp/V. Zwiększenie oporu przepływu w rurce impulsowej powoduje zmniejszenie szybkości reakcji regulatora na zmiany różnicy ciśnień i wytłumienie oscylacji własnych regulatora.
Do sprawdzenia projekt węzła cieplnego i ewentualne wprowadzenie zmian instalacji we współpracy z firmą Veolia.
Uaktualnienie: Mamy regulację nie automatyczną tylko w pełni manualną - "po taniości". Pogotowie ciepłownicze ma dojeżdzać w ciągu 1 godziny w trybie 24/7.
-- 01.04.2015
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 z 2002 r., poz. 690 ze zm.):
§ 323. 1. Budynek i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy lub ludzie znajdujący się w ich sąsiedztwie, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach.
§ 326. 1. Poziom hałasu oraz drgań przenikających do pomieszczeń w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, z wyłączeniem budynków, dla których jest konieczne spełnienie szczególnych wymagań ochrony przed hałasem, nie
może przekraczać wartości dopuszczalnych, określonych w Polskich Normach dotyczących ochrony przed hałasem pomieszczeń w budynkach oraz oceny wpływu drgań na ludzi w budynkach.
3. W budynku wielorodzinnym izolacja akustyczna stropów międzymieszkaniowych powinna zapewniać zachowanie przez te stropy właściwości akustycznych, o których mowa w ust. 2 pkt 2, bez względu na rodzaj zastosowanej nawierzchni podłogowej.
Ta sprawa dotyczy mnie bardzo, bardzo, bardzo. Mieszkam bezpośrednio nad tym węzłem. Czy z tym ktoś coś robi, przebuduje ten węzeł, żeby go naprawić czy mam dzwonić po ekipę z pogotowia ciepłowniczego? Mamy chyba 21 wiek od jakiegoś czasu?
OdpowiedzUsuńSerwis DD nic z tym nie robi, przerzucił kartofla administracji. Administracja wysłała pismo do Veolii, czekamy na odpowiedź. Mamy tez rok 2015 i dewloperzy w sposób bezczelny tną koszty.
OdpowiedzUsuńNo ja mailuję i wydzwaniam zarówno do administratora jak i do DD.
OdpowiedzUsuńŚcieżka postępowania:
OdpowiedzUsuń1. Eskalacja do serwisu DD po odebraniu ekspertyzy Veolia.
2. Zgłoszenie do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.
3. Droga sądowa.
"Witam Panie Aleksandrze,
OdpowiedzUsuńNasze służby techniczne PMG określiły przyczynę powstawania hałasu i zasugerowaliśmy w piśmie do VEOLII sposób rozwiązania (zastosowanie dodatkowego zaworu regulującego przepływ). Węzły cieplne na II etapie zostały już przekazane do Veolii (wcześniej Dalkii), natomiast procedura przekazania węzłów III-go etapu jeszcze trwa, więc Veolia też powinna być zainteresowana jak najszybszym rozwiązaniem tego problemu, żeby nie przejąć tego „kukułczego jaja” na swój majątek."
Cokolwiek by to znaczyło. Mam nadzieję, że to dobry znak.