wtorek, 30 czerwca 2015

Popękana ściana garażu Adria II

Północna ściana garażu ma sporo spękań, najliczniejsze są w miejscu wybrzuszenia ściany - gołym okiem widać, że jest łuk zamiast linii pionu. Legenda do pokolorowanego obrazka: kwadrat - mokre po opadach miejsca "naprawy" zagrzybienia, na które ani Dom Development ani Erbud nie mają żadnych protokołów; koło/owal - wysolenia z wód gruntowych przez pęknięcia po pustych przestrzeniach niezawibrowanego betonu; linia przerywana - miejsce występowania purchli tynku.

Jeszcze rok temu pęknięć było sporo mniej. Są to niepokojące objawy na ścianie konstrukcyjnej.



poniedziałek, 15 czerwca 2015

Po burzy

Woda od ścian zewnętrznych transportowana jest dylatacjami wzdłuż ścian klatek schodowych. Odstęp 5.5mm pozwala na włożenie kamery endoskopowej, przechodzenie pajaków i swobodny przepływ wody.

Kamera poruszająca się "wewnątrz ściany" widzi m.in. siatkę i wełnę mineralną.

Czarny przewód w ścianie to kamera z oświetleniem LED i interfejsem USB 2.0

Parę centymetrów wilgoci wyraźnie widoczne jako ciemny kolor, dalej kawałek suchej ściany i bezsensownie zaaplikowany lepik na zimno, zabroniony do użycia w projekcie Adria II.

piątek, 12 czerwca 2015

Pseudonaprawy


Z listu do DD: Znowu jakaś ekipa remontowa Erbudu (według relacji ochrony dwóch młodych panów) weszła na teren budynku bez zgody i wiedzy administratora, konserwatora, wspólnoty. Znowu nie będzie z tego żadnych protokołów i nie będzie wiadomo, co i kto robił, tak? Czy to musi się tak odbywać? Wyrażam stanowczy sprzeciw.
Czy mamy w garażu postawić ochronę, żeby ktoś nam nie gruntował wilgotnej ściany Izolbetem, który rozpuscza styropian i jest zakazany do stosowania w projekcie Adria II? Czy Dom Development nad tym zupełnie nie panuje?

Dom Development odpowiedział, że Spółka nie zlecała jakichkolwiek prac w garażu i poprosił o zmobilizowanie pracowników ochrony do ściślejszego przestrzegania zasad ochrony oraz o niewpuszczanie na teren osiedla żadnych firm wykonawczych, które nie są zaanonsowane przez pracowników DD.

We wcześniejszej komunikacji DD informował o przesłaniu do Erbudu listy usterek sporządzonej podczas wizji lokalnej w dniu inspekcji nadzoru budowlanego.

czwartek, 11 czerwca 2015

Wyniki głosowania 51%

1. Brak zatwierdzenia sprawozdania finansowego.
2. Brak absolutorium dla zarządu Dom Development.
3. Brak funduszu celowego.
4. Brak planu gospodarczego na 2015r., w tym ewentualnych zwrotów nadpłat.
5. Brak wynagrodzenia dla zarządu.
6. Zarząd wybrany.
7. Akceptujemy braki dokumentacji.

Ogólnie rzecz biorąc: zarząd pracuje za darmo, czynsze po staremu, nie możemy wydać żadnych pieniędzy na inwestycje - będą się akumulować, bez możliwości ruszenia.

środa, 10 czerwca 2015

Sytuacja prawna

Art. 5.1 Prawa budowlanego mówi, że budynek powinien spełniać odpowiednie warunki higieniczne i zdrowotne. Wilgoć sprzyja pojawieniu się ognisk grzyba, czarne plamki to np. alergizujące cladosporium. Obiekt budowlany powinien zapewniać możliwość utrzymania właściwego stanu technicznego. Długotrwała wilgoć w posadzce i ścianach wiąże się z erozją. Garaż powinien spełniać warunki bezpieczeństwa, poślizg na mokrej od deszczu lub śniegu posadzce nie powinien mieć miejsca (por. art. 61 ust. 2, 66). Art. 20 mówi, że prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, Pan Mariusz Ścisło miał obowiązek wykonać i sprawdzić projekt pod względem zgodności z przepisami techniczno-budowlanymi. Dołączył do projektu stosowne oświadczenie. Postępowanie PINB pokazuje, że prezes SARP nie zna przepisów lub je ignoruje na polecenie dewelopera. Szczegółowo dotyczy to paragrafu 152 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dodatkowo 180).
Art. 22 mówi, że kierownik budowy z Erbudu Pan Łuczak miał obowiązek aktualizować projekt budowlany w przypadku zmian, co nie zostało dopełnione. Nie powinien także dopuszczać do pracy pijanych budowlańców, co miało miejsce i jest potwierdzone protokołami ochrony. Powinien zgłaszać inwestorowi do odbioru prace ulegające zakryciu jak np. izolacja przeciwwilgociowa w garażu. W dzienniku budowy nie ma takich wpisów. Art. 25 mówi, że inspektor nadzoru Pan Kasprzyk powinien był sprawdzać zgodność wykonania z projektem, przepisami i sztuką. Powinien też robić w/w odbiory. Są dowody na zaniedbania na tym polu. Art. 57 wskazuje, że kierownik Łuczak złożył nieprawdziwe oświadczenie o wykonaniu osiedla zgodnie z przepisami. Według art. 70 możemy domagać się od DD usunięcia w/w usterek mając odpowiedni protokół z okresowej kontroli budynku. Art. 81c mówi, że PINB na podstawie w/w wątpliwości może nałożyć na dewelopera obowiązek dostarczenia ocen technicznych lub ekspertyz. PINB może zlecić wykonanie tych prac na koszt dewelopera. Adria II ma problem z paragrafem 192, 309, 315, 317, 318 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - są to zagadnienia dotyczące CCTV i wilgoci.

poniedziałek, 8 czerwca 2015

Sprawy bieżące 2015-06

Frekwencja wyborcza ok. 35%. Pan Administrator będzie chodził z wizytą do części z 65%.

-- Uaktualnienie 10.06.2015 ---
Naprawiany był basen na rośliny nad czerpniami przy trzecim etapie - brzegi obłożono papą. Test szczelności się jednak nie powiódł, opuściło się lustro wody. Zastosowana papa ma to do siebie, że zaginana może się kruszyć i pękać, czyli tracić ciągłość powłoki.




Po tygodniu czasu w garażu Adria II wcale nie jest sucho - wilgoć w odkrywkach się nie cofnęła. Problem jest poważny. Naprawienie ściany przy elwacji północnej to optymistycznie koszt ok. 50 000 zł. Całość garażu pójdzie w setki tysięcy złotych. Nie wiadomo, czy nie trzeba będzie odkopać ściany garażu - żelbet monolityczny ciągle pęka, pojawiają się nowe rysy.



sobota, 6 czerwca 2015

Wilgoć w garażu

Po odkrywce przy ścianach klatki schodowej C1 okazało się, że folia PE będąca wymuszoną izolacją przeciwwilgociową nie jest położona zgodnie ze sztuką, jest ucięta za krótko. W projekcie była dodatkowo papa, ktoś zadecydował o użyciu tylko tańszej folii, która przy pływającej posadzce z 12cm betonu może się przecierać i przepuszczać wodę. Przy folii jest błoto z podsypki piaskiem. Nie można tego tak zasłonić zaprawą, należy podłoże najpierw osuszyć. W odkrywce widać pająki i inne żyjątka, które podczas upału przechodzą do chłodnego garażu tymi samymi dziurami, którymi dostaje się woda.
Jesteśmy w terenie zalewowym Wisły, więc wilgoć w garażu jest dla nas problemem krytycznym.

















Oto jak wyglądają wnęki czerpni powietrza odpowiednio na drugim i trzecim etapie:



Dlaczego mamy przejście w stefie zamieszkania

Bo było w projekcie tymczasowej organizacji ruchu, miało być usunięte w projekcie stałej organizacji, ale inwestor tego nie dopilnował.

Zarząd Dom Development nie dba o osiedle

Te same zalecenia z kontroli obiektu budowlanego nie są realizowane przez kolejne lata. Nie było na ich podstawie procesowania usterek.