środa, 29 kwietnia 2015

Windy

Dzięki staraniom Administracji powinna niebawem zostać podpisana umowa serwisowa na windy. W ramach opłaty ryczałtowej usterki będą usuwane przez serwis dojeżdzający w ciągu 60 minut i pracujący w godzinach 8:00-16:00. Z kabiny windy będzie można połączyć się bezpośrednio z centrum serwisowym. Jest to lepsze rozwiązanie niż kupowanie na zapas podzespołów i umawianie ad hoc akcji naprawczych - czas przestoju dźwigów powinien być krótszy.

To nie są czerpnie w znaczeniu czerpnie



Prezes Fajans Ścisło i Partnerzy: To nie są czerpnie w znaczeniu czerpnie. To otwory wentylacyjne.
Inspektor Nadzoru Budowlanego: Ale tu w projekcie budowlanym Pan ma napisane: czerpnie.
Prezes: Bo tu jest to źle napisane.

Przepisy budowlane muszą być generyczne, nie mogą być zbytnio enumeratywne w stosunku do rozwiązań, bo świat idzie do przodu, mamy postęp technologiczny, za którym prawo musi nadążać. Projektanci też powinni śledzić na bieżąco przepisy, brać udział w szkoleniach dotyczących aspektów prawnych ich działalności. Zajęcia takie są dostępne na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, gdzie wśród wykładowców są m.in. pracownicy Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Odpowiedź na argumenty o sile wyższej powodującej zaśnieżenie garażu jest tutaj.

Usterki a przepisy

Od maja zabieramy się za przegląd całego osiedla, z Państwem a także z udziałem ekspertów branżowych. Artefaktami wynikowymi będą m.in. dokumenty określające niezgodności z aktami normatywnymi. Zaczęliśmy od garażu - draft jest tutaj. Stawiamy na transparentność i jawność działań.

piątek, 24 kwietnia 2015

PINB a usterki

Serwis gwarancyjny DD bardzo wiele zgłoszeń usterek odrzuca, powołując się na to, że budynek został odebrany przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jest to zachowanie patologiczne i nie mające nic wspólnego z uwarunkowaniami prawnymi. Fakt odbioru budynku, nie świadczy że jest on zgodny ze wszystkimi rozporządzeniami, a projekty zostały opracowane zgodnie ze sztuką i w zgodzie z aktami normatywnymi. Innymi słowy: serwis gwarancyjny nie zna się na przepisach i wciska mieszkańcom kit. Szczegóły w piśmie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.


czwartek, 23 kwietnia 2015

Nieszczelna izolacja przeciwwilgociowa w garażu
































Cytaty z dokumentów projektowych robionych dla Dom Development:

Roboty hydroizolacyjne podziemnej części i przyziemia budynku powinny być
odebrane, jeżeli wszystkie wyniki badan są pozytywne, a dostarczone przez wykonawcę dokumenty są kompletne i prawidłowe pod względem merytorycznym.
Jeżeli chociażby jeden wynik badan był negatywny hydroizolacja nie powinna być przyjęta. W takim wypadku należy przyjąć jedno z następujących rozwiązań:
jeżeli to możliwe należy ustalić zakres prac korygujących, usunąć niezgodności izolacji z wymaganiami określonymi w pkt. 5.5. i przedstawić ja ponownie do odbioru,
jeżeli odchylenia od wymagań nie zagrażają bezpieczeństwu użytkownika, nie powodują nieszczelności hydroizolacji oraz nie ograniczają jej trwałości, zamawiający może wyrazić zgodę na dokonanie odbioru końcowego z jednoczesnym obniżeniem wartości wynagrodzenia w stosunku do ustaleń umownych, w przypadku, gdy nie są możliwe podane wyżej rozwiązania wykonawca zobowiązany jest usunąć wadliwie wykonaną izolację przeciwwilgociową lub wodochronną, wykonać ją ponownie i powtórnie zgłosić do odbioru.

W przypadku niekompletności dokumentów odbiór może być dokonany po ich uzupełnieniu.
Z czynności odbioru sporządza się protokół podpisany przez przedstawicieli zamawiającego i wykonawcy. Protokół powinien zawierać:
ustalenia podjęte w trakcie prac komisji,
ocenę wyników badań,
wykaz wad i usterek ze wskazaniem sposobu ich usunięcia,
stwierdzenie zgodności lub niezgodności wykonania robót hydroizolacyjnych z zamówieniem.
Protokół odbioru końcowego jest podstawą do dokonania rozliczenia końcowego
pomiędzy zamawiającym a wykonawca.

8.5. ODBIÓR PO UPŁYWIE OKRESU RĘKOJMI I GWARANCJI

Celem odbioru po okresie rękojmi i gwarancji jest ocena stanu izolacji przeciwwilgociowej i wodochronnej w części podziemnej i przyziemiu budynku po użytkowaniu w tym okresie oraz ocena wykonywanych w tym okresie ewentualnych robót poprawkowych, związanych z usuwaniem zgłoszonych wad.

Odbiór po upływie okresu rękojmi i gwarancji jest dokonywany na podstawie oceny wizualnej izolacji, z uwzględnieniem zasad opisanych w pkt. 8.4. „Odbiór ostateczny (końcowy)”.
Pozytywny wynik odbioru pogwarancyjnego jest podstawą do zwrotu kaucji gwarancyjnej, negatywny do dokonania potrąceń wynikających z obniżonej jakości robót.
Przed upływem okresu gwarancyjnego zamawiający powinien zgłosić wykonawcy wszystkie zauważone wady w wykonanych robotach hydroizolacyjnych.

wtorek, 21 kwietnia 2015

Komentarz do pisma w skrzynce

Pierwowzór pisma to dokument stworzony przez PMG Partner. Zarządca przekazał go radzie do wiadomości. Po dodaniu przez nas treści "lepiej nie dawać deweloperowi w prezencie 60 000 zł" nikt z PMG Partner nie chciał się pod nim podpisać... Czy treść jest zbyt emocjonalna? Można było sformułować odpowiedź w sposób bardziej wyważony, ale sporo osób zbulwersowało się brakiem podpisu nadawcy w piśmie źródłowym i stąd taka wynikowa zawartość.
Każdy z mieszkańców osiedla ma prawo głosu, ma prawo wyrażać swoje wątpliwości i oczekiwania. Musimy wypracować jakiś sposób, żeby nie działać w afekcie i nie drukować serii po 413 kartek, bo to też trochę kosztuje :) Może poprzez dyżury zarządu takie jak ma Adria I? Zgłoszenie tematów; wywieszenie na klatkach kartek z agendą spotkania; zainteresowani dyskutują i jest sporządzana notatka dostępna dla wszystkich.

wtorek, 14 kwietnia 2015

Apel o dojrzałość

Z zażenowaniem czytam maile, w których jeden mieszkaniec donosi do administracji i/lub rady na drugiego. Zdarzają się takie sytuacje, że sąsiadów nazywa się burakami. Proszę zaniechać takich pasywnych aktów agresji. Jeśli macie Państwo uwagi do lokatora z tego samego piętra proszę przekazywać je bezpośrednio. Miejcie też taryfę ulgową dla rodzin z małymi dziećmi. Podobno "rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej" oraz "nikt nie może być dyskryminowany w życiu społecznym z jakiejkolwiek przyczyny". Pytanie co z ochroną przed sąsiadami.

sobota, 11 kwietnia 2015

Sprawy bieżące 2015-04

Doceniam ten sposób komunikacji z Państwem i jestem wdzięczny za każde komentarze. Mamy strasznie dużo pracy, o tematach zgłoszonych w poprzednich 'Sprawach bieżących' pamiętamy i będziemy się starali zaadresować je krok po kroku.

Przed zmianą zarządu i upływem 3 lat rękojmi trzeba będzie zrobić audyt osiedla przez zawodowego rzeczoznawcę. Sami też postaramy się zajrzeć wszędzie i zrobić listę usterek i złych rozwiązań bądź projektowych braków. Już teraz proszę o wsparcie w komentarzach.

29 kwietnia o godzinie 8:45 przychodzi do nas na kontrolę Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Wizja lokalna będzie dotyczyć czerpni powietrza w garażu. Przy okazji mamy do pokazania przecieki na zamkach żelbetowych w ścianach zewnętrznych oraz wilgoć pochodzącą od dołu na ścianach przy klatce schodowej. Korzystając z obecności inspektora powinniśmy zasygnalizować jakiś inny problem?

Bardzo ważna kwestia. Kto z Państwa odebrał mieszkanie po 25 grudnia 2014? Jeśli jest taka osoba, to na cały etap osiedla rękojmia mocą nowelizacji Kodeksu cywilnego przedłuża się z 3 na 5 lat.

Czemu nie ma jeszcze głosowania w trybie indywidualnego zbierania głosów? Pani Aneta kandydująca do zarządu nie jest stricte właścicielką mieszkania tylko ma pełnomocnictwo. Pracuje też w firmie zarządzającej nieruchomościami. Z prawnego punktu widzenia nie ma żadnych przeszkód, żeby była w zarządzie. PMG Partner chyba boi się trochę, że Pani Aneta ich wykosi. Miała być rozesłana ankieta z pytaniem do mieszkańców czy nie widzą problemu na lini pełnomocnictwo-udział w zarządzie.

Jak Państwo pewnie zauważyli po zmianie czasu na osiedlu za dnia świeci się oświetlenie. Jest sterowane ręcznie ustawianym zegarem. Ok. 300 zł kosztuje czujnik zmierzchu, który wypadałoby zamontować, żeby załączanie oświetlenia odbywało się automatycznie.

Konsultacje w sprawie funduszu RMI

Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388., z późn. zm.):
Art. 13.
1. Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany
utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego,
uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości
wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych
współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.
Art. 27.
Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. Nie uchybia to jednak przepisom art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1.
Art. 29.
3. Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu.

Szanowni Państwo,
1. Jaką kwotą powinien zostać zasilony fundusz remontowo-modernizacyjno-inwestycyjny w roku 2015?
2. Jaką kwotą powinien być zasilany fundusz w kolejnych latach?

piątek, 10 kwietnia 2015

Komentarz do pisma w skrzynce pocztowej

III etap został oddany do użytku w drugim kwartale 2014. W momencie oddania do użytkowania deweloper był właścicielem 100% mieszkań. W momencie podpisania protokołu odbioru właścicielem wydzielonej nieruchomości był nadal deweloper. Zmianę właściciela powodował dopiero akt notarialny. Przed podpisaniem aktu notarialnego nabywca płacił miesięczny czynsz deweloperowi, po akcie - firmie administrującej osiedlem. W przypadku zwrotu całej nadwyżki właścicielom mieszkańcy III. etapu byliby najbardziej stratni - płaconą w okresie przejściowym nadwyżkę dostałby deweloper, a nie oni. Nadwyżka w bardzo dużej części powstała dzięki dołączeniu III. etapu i przez to obniżeniu kosztów całego osiedla. Przy zwrocie całości nadwyżki deweloper dostałby ok. 60 000 zł. Przypominam, że deweloper nie chce wydać 15 000 zł na wymienienie bardzo ważnego dla osiedla systemu z wadliwego na nowy sprawny. Od 3 lat nie chce uznać źle wykonanych metalowych żaluzji w czerpniach garażu - mają nieprawidłowy profil, przepuszczają opady atmosferyczne, co przy nieogrzewanym garażu powoduje zagrzybienie ściany - co wiązałoby się z wydatkiem ponad 2 x 20 000 zł. Przez dwa lata walczyliśmy o naprawę mechanizmu furtki od strony Żabki - co kosztowało ok. 1 000 zł. Oświetlenie na osiedlu sterowane jest zegarowo i za dnia wydajemy niepotrzebnie pieniądze mieszkańców na prąd - czujnik zmierzchu kosztuje ok. 300 zł. Deweloper też nie sfinansuje tej akcji naprawczej. Deweloper bardzo długo nie chciał naprawić sposobu funkcjonowania szlabanów, otwierających się obu bram garażowych w 15AB. Hałas z węzłów cieplnych spowodowany jest taniością projektu, który jest niezgodny z bieżącymi wymaganiami Veolii.

Planowane wydatki na 2015 rok, do zatwierdzenia w głosowaniu:
1. Instalacja nawadniania: 30 000 zł.
2. Modernizacja systemów: 20 000 zł.
3. Dostosowanie placu zabaw: 15 000 zł.
4. Plac rekreacyjny dla młodzieży: 10 000 zł.
5. Siłownia na świeżym powietrzu: 15 000 zł.
6. Furtka od strony Wału Miedzeszyńskiego z kontrolą dostępu, monitoringiem i oświetleniem: 25 000 zł.
7. Naprawy usterek poza rękojmią: 30 000 zł.
8. Dodatkowe pomieszczenie ochrony: 30 000 zł.

Tu jeszcze muszę wspomnieć o systemie Fermax za 100 000 zł, który ma bardzo wysoką awaryjność, pada kilka urządzeń rocznie. Nie jest ujęty w w/w wydatkach sumujących się na ponad 150 000 zł.
Usterki wynikające z normalnego zużycia nie są objęte gwarancją (1 rok) producentów ani rękojmią dewelopera (3 lata).  Musimy sami płacić za szlabany, bramy, windy, silniki, elektronikę.
Takie duże i nowoczesne osiedle nie może funkcjonować bez funduszu, chyba że pozwolimy na stopniowe niszczenie nieruchomości wspólnej.

Odniosę się jeszcze do pisma. Uchwalony przez mieszkańców plan finansowy na 2014 rok nie uwzględniał energii biernej pojemnościowej, a w ostatecznym rozrachunku za rok tego kosztu wogóle nie było. Jeśli oszczędności wynikłe z połączenia etapów dodamy do przeszacowania budżetu (procentowo od zebranych zaliczek) to powinna wyjść nam kwota nadwyżki - vide post Ogarniamy kwestie finansowe.

Podsumowując: pierwotnie planowana kwota funduszu była realistyczna, ale kwota zaproponowana i przegłosowana na zebraniu lepiej i sprawiedliwiej zabezpiecza interesy mieszkańców. Decyzja należy do Państwa, ale powinna być podjęta na bazie faktów, przekazanych jasno, czytelnie i jednoznacznie.

środa, 1 kwietnia 2015

Prawo budowlane

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414 z późn. zm.)

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1)  obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć:
a)  budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
b)  budowlę  stanowiącą  całość  techniczno-użytkową  wraz  z  instalacjami  i
urządzeniami,
c)  obiekt małej architektury;

2)  budynku – należy  przez  to  rozumieć  taki  obiekt  budowlany,  który  jest  trwale
związany  z  gruntem,  wydzielony  z  przestrzeni  za  pomocą  przegród
budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;

13)  dokumentacji budowy – należy przez to rozumieć pozwolenie na budowę wraz
z  załączonym  projektem  budowlanym,  dziennik  budowy,  protokoły  odbiorów
częściowych i końcowych, w miarę potrzeby, rysunki i opisy służące realizacji
obiektu,  operaty  geodezyjne  i  książkę  obmiarów,  a  w  przypadku  realizacji
obiektów metodą montażu – także dziennik montażu;

14)  dokumentacji powykonawczej –  należy  przez  to  rozumieć  dokumentację
budowy z naniesionymi zmianami dokonanymi w toku wykonywania robót
oraz geodezyjnymi pomiarami powykonawczymi;

Art. 5. 1.  Obiekt  budowlany  wraz  ze  związanymi  z  nim  urządzeniami
budowlanymi  należy,  biorąc  pod  uwagę  przewidywany  okres  użytkowania,
projektować  i  budować  w  sposób  określony  w  przepisach,  w  tym  technicznobudowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając:
1)  spełnienie wymagań podstawowych dotyczących:
a)  bezpieczeństwa konstrukcji,
b)  bezpieczeństwa pożarowego,
c)  bezpieczeństwa użytkowania,
d)  odpowiednich warunków higienicznych i  zdrowotnych oraz ochrony
środowiska,
e)  ochrony przed hałasem i drganiami,
f)  odpowiedniej charakterystyki energetycznej budynku oraz racjonalizacji
użytkowania energii;
2)  warunki  użytkowe  zgodne  z  przeznaczeniem  obiektu,  w  szczególności  w
zakresie:
a)  zaopatrzenia w wodę i energię elektryczną oraz, odpowiednio do potrzeb,
w  energię  cieplną  i  paliwa,  przy  założeniu  efektywnego  wykorzystania
tych czynników,
b)  usuwania ścieków, wody opadowej i odpadów;
2a)  możliwość dostępu do usług telekomunikacyjnych, w szczególności w zakresie
szerokopasmowego dostępu do Internetu;
3)  możliwość utrzymania właściwego stanu technicznego;
4)  niezbędne  warunki  do  korzystania  z  obiektów  użyteczności  publicznej  i
mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne,
w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich;
5)  warunki bezpieczeństwa i higieny pracy;
6)  ochronę ludności, zgodnie z wymaganiami obrony cywilnej;
7)  ochronę  obiektów  wpisanych  do  rejestru  zabytków  oraz  obiektów  objętych
ochroną konserwatorską;
8)  odpowiednie usytuowanie na działce budowlanej;
9)  poszanowanie,  występujących  w  obszarze  oddziaływania  obiektu,
uzasadnionych  interesów  osób  trzecich,  w  tym  zapewnienie  dostępu  do  drogi
publicznej;
10)  warunki  bezpieczeństwa  i  ochrony  zdrowia osób  przebywających  na  terenie
budowy.

2. Obiekt  budowlany  należy  użytkować  w  sposób  zgodny  z  jego
przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym
stanie  technicznym  i  estetycznym,  nie  dopuszczając  do  nadmiernego  pogorszenia
jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie
związanym z wymaganiami, o których mowa w ust. 1 pkt 1–7

Art. 7. 1. Do przepisów techniczno-budowlanych zalicza się:
1)  warunki  techniczne,  jakim  powinny  odpowiadać  obiekty  budowlane  i  ich
usytuowanie, uwzględniające wymagania, o których mowa w art. 5;
2)  warunki techniczne użytkowania obiektów budowlanych.

2. Warunki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, określą, w drodze rozporządzenia:
1)  minister  właściwy  do  spraw  budownictwa,  lokalnego  planowania  i
zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa dla budynków oraz
związanych z nimi urządzeń;
2)  właściwi  ministrowie,  w  porozumieniu  z ministrem  właściwym  do  spraw
budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz
mieszkalnictwa, dla obiektów budowlanych niewymienionych w pkt 1.
3. Warunki,  o  których  mowa  w  ust.  1  pkt  2,  mogą  określić,  w  drodze
rozporządzenia:
1)  minister  właściwy  do  spraw  budownictwa,  lokalnego  planowania  i
zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa  –  dla budynków
mieszkalnych;
2)  właściwi  ministrowie,  w  porozumieniu  z  ministrem  właściwym  do  spraw
budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz
mieszkalnictwa – dla innych obiektów budowlanych.

Art. 20. 1. Do podstawowych obowiązków projektanta należy:
1a)  zapewnienie,  w  razie  potrzeby,  udziału  w  opracowaniu  projektu  osób
posiadających  uprawnienia  budowlane  do  projektowania  w  odpowiedniej
specjalności oraz wzajemne skoordynowanie techniczne wykonanych przez te
osoby  opracowań  projektowych,  zapewniające  uwzględnienie  zawartych  w
przepisach  zasad  bezpieczeństwa  i  ochrony  zdrowia  w  procesie  budowy,  z
uwzględnieniem specyfiki projektowanego obiektu budowlanego;
2)  uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych
w zakresie wynikającym z przepisów;
3)  wyjaśnianie wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań;

Art. 22. Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy:
8)  przygotowanie dokumentacji powykonawczej obiektu budowlanego;

Art. 25. Do  podstawowych  obowiązków  inspektora  nadzoru  inwestorskiego
należy:
1)  reprezentowanie inwestora na budowie przez sprawowanie kontroli zgodności
jej realizacji z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami
wiedzy technicznej;
2)  sprawdzanie  jakości  wykonywanych  robót  i  wbudowanych  wyrobów
budowlanych,  a  w  szczególności  zapobieganie  zastosowaniu  wyrobów
budowlanych wadliwych i niedopuszczonych do stosowania w budownictwie;
3)  sprawdzanie  i  odbiór  robót  budowlanych  ulegających  zakryciu  lub
zanikających,  uczestniczenie  w  próbach  i  odbiorach  technicznych  instalacji,
urządzeń technicznych i przewodów kominowych oraz przygotowanie i udział
w czynnościach odbioru gotowych obiektów budowlanych i przekazywanie ich
do użytkowania;
4)  potwierdzanie  faktycznie  wykonanych  robót  oraz  usunięcia  wad,  a  także,  na
żądanie inwestora, kontrolowanie rozliczeń budowy.

Art. 34. 3. Projekt budowlany powinien zawierać:
1)  projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie,
obejmujący: określenie  granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy
istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu,
sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ
zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i
wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej
zabudowy terenów sąsiednich;
2)  projekt architektoniczno-budowlany,  określający  funkcję,  formę  i  konstrukcję
obiektu  budowlanego,  jego  charakterystykę  energetyczną  i  ekologiczną  oraz
proponowane  niezbędne  rozwiązania  techniczne,  a  także  materiałowe,
ukazujące  zasady  nawiązania  do  otoczenia,  a  w  stosunku  do  obiektów
budowlanych, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 – również opis dostępności
dla osób niepełnosprawnych;

Art. 60. Inwestor,  oddając  do  użytkowania  obiekt  budowlany,  przekazuje
właścicielowi  lub  zarządcy  obiektu  dokumentację  budowy  i  dokumentację
powykonawczą. Przekazaniu podlegają również inne dokumenty i decyzje dotyczące
obiektu,  a  także,  w  razie  potrzeby,  instrukcje  obsługi  i  eksploatacji:  obiektu,
instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem.

Art. 62. 1.  Obiekty  budowlane  powinny  być  w  czasie  ich  użytkowania
poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
1)  okresowej,  co  najmniej  raz  w  roku,  polegającej  na  sprawdzeniu  stanu
technicznego:
a)  elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy
atmosferyczne  i  niszczące  działania  czynników  występujących  podczas
użytkowania obiektu,
b)  instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
c)  instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych,
spalinowych i wentylacyjnych);
2)  okresowej,  co  najmniej  raz  na  5  lat,  polegającej  na  sprawdzeniu  stanu
technicznego  i  przydatności  do  użytkowania  obiektu  budowlanego,  estetyki
obiektu  budowlanego  oraz  jego  otoczenia;  kontrolą  tą  powinno  być  objęte
również  badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu
sprawności  połączeń,  osprzętu,  zabezpieczeń  i  środków  ochrony  od  porażeń,
oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów;

Art. 81. 1.  Do  podstawowych  obowiązków  organów  administracji
architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego należy:
1)  nadzór i kontrola nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego, a w
szczególności:
a)  zgodności  zagospodarowania  terenu  z  miejscowymi  planami
zagospodarowania przestrzennego oraz wymaganiami ochrony
środowiska,
b)  warunków  bezpieczeństwa  ludzi  i  mienia  w  rozwiązaniach  przyjętych  w
projektach budowlanych, przy wykonywaniu robót budowlanych oraz
utrzymywaniu obiektów budowlanych,
c)  zgodności  rozwiązań  architektoniczno-budowlanych z przepisami
techniczno-budowlanymi oraz zasadami wiedzy technicznej,
d)  właściwego  wykonywania  samodzielnych  funkcji  technicznych  w
budownictwie,
e)  stosowania wyrobów budowlanych;