wtorek, 4 sierpnia 2015

Streszczenie problemów dla Administracji

1. Według dokumentów z UM Warszawa wody gruntowe terenu ulicy Jugosłowiańskiej mają zasilanie z Wisły, jesteśmy blisko rzeki w pionie i poziomie.
2. Według informacji z Erbudu, w przekroju pionowym garażu folia kubełkowa jest pod tzw. konsolą, na której opiera się elewacja, wywinięta do ówczesnego poziomu gruntu, obecnie sporo poniżej nasypu. Dom Development w procesie budowlanym kazał zastosować Hydrostop (zaprawa na ściany i posypka na fundamenty). Powyżej konsoli nie ma izolacji przeciwwodnych.
3. Dom Development wymienia firmę Hydrostop jako wykonawcę izolacji ścian i fundamentów, jednocześnie ani projekt ani dokumentacja powykonawcza zrobiona na zasadzie przybicia pieczątki na kopii projektu, nie mają naniesionych zmian.
4. Główny projektant Pan Mariusz Ścisło nie był konsultowany i nie wyrażał zgody na zamianę izolacji powłokowych na Hydrostop.
5. Wskutek takiego wykonania garażu każde pęknięcia ścian w garażu > 0.3mm będą przeciekać po silnych opadach i tak się dzieje obecnie.
6. Wilgoć w strefie przyposadzkowej ścian klatek schodowych może mieć przyczynę również w nieszczelnych odwodnieniach liniowych posadzki garażu.
7. Dom Development wiedział o w/w sprawach z protokołów okresowych przeglądów budowlanych, ale zalecenia z protokołu nie były procesowane jako usterki.
8. Co do obecnych rys w garażu są one skurczowe (pionowe), z osiadania (ukośne), być może z dużego parcia gruntu na za szybko wykonywaną ścianę (poziome). Inna opcja: oszczędność na zbrojeniu. Ważne jest określenie przyczyn i predykcja dalszego ich postępu. Rok do roku widzimy niestety progres, co jest martwiące i wymaga zastanowienia się nad przyczynami. Dylematem jest wilgoć przy klatkach schodowych: czy to jest tylko woda z korytek, czy też od ścian. Przecieka też strop garażu w miejscu metalowych osłon.
9. Pomniejsze sporne rzeczy z DD: szlabany bez fotokomórek niezgodne z normami, walące w samochody; zakłócenia w sygnale CCTV (malejące w lecie, co sugeruje zakłócenia od biegu okablowania w różnych ośrodkach: grunt, korytko pod stropem garażu?); źle wykonany spadek drogi pożarowej przy budynku 15D, gdzie woda podmywa budynek.

Załączniki są tutaj.

2 komentarze:

  1. Ok, tylko mam pytanie jako typowy laik w tych kwestiach. Czy możliwe jest w ogóle w praktyce (nie w teorii) rozwiązanie tego problemu (przecieki) przez DD, ERBUD, czy kogo tam jeszcze wie, bez ponoszenia koszów przez Wspólnotę i w jakim horyzoncie czasowym? Czy też określenie tego nie jest możliwe, a czekanie kolejnych miesięcy (lat) będzie tylko pogarszać sprawę i lepiej może od razu ponieść koszty i rozwiązać problem (wtedy dochodzić zwrotu kosztów sądowo) niż czekać, liczyć na innych, a konsekwencji ponieść koszty x razy większe w przyszłości, bo będzie nam grozić w skrajnym przypadku "katastrofa budowlana".

    OdpowiedzUsuń
  2. Bieżące usterki tak, przyszłe nie. Długoterminowo zrobienie izolacji z zewnątrz za nasze pieniądze jest najlepszym pomysłem, droga sądowa jest kosztowna i czasochłonna.

    OdpowiedzUsuń