wtorek, 15 marca 2016

Można robić furtkę

Mamy odpowiedź z miasta, że działka 46/4 należy do pasa drogowego drogi krajowej, która jest drogą publiczną. Innymi słowy można zrobić dostęp przez furtkę do działki publicznie dostępnej - co wynika z Ustawy o drogach publicznych i Ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Jest taka możliwość, żeby Skarb Państwa sprzedał działkę albo oddał w wieczyste użytkowanie, ale mała. Chyba, żeby Dom Development na to nastawał bardzo, to pewnie by się im udało. Już raz kupili jezioro. Zarządzający działką ZDM nie ma uprawnień do w/w działań:

Art.22.1.Zarząd drogi sprawuje nieodpłatny trwały zarząd gruntami w pasie drogowym.
2.Grunty, o których mowa w ust. 1, zarząd drogi może oddawać innym podmiotom gospodarczym w dzierżawę, najem albo je użyczać w drodze umowy na cele związane z gospodarką drogową, potrzebami ruchu drogowego i obsługi uczestników ruchu oraz pod reklamy. Przepisu art. 43 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543) nie stosuje się.






















----
Szansa na wciśnięcie bloku jest, ale musiałby być zrobiony plan zagospodarowania przestrzennego i określone warunki zabudowy a następnie przeprowadzony podział działek. Prawdopodobieństwo bliskie zeru, aczkolwiek DD gdyby chciał, to raczej mógłby to sobie załatwić.













----
O dociągnięciu chodnika:

Art. 38. 1. Istniejące w pasie drogowym obiekty budowlane i urządzenia
niezwiązane z gospodarką drogową lub obsługą ruchu, które nie powodują
zagrożenia i utrudnień ruchu drogowego i nie zakłócają wykonywania zadań zarządu
drogi, mogą pozostać w dotychczasowym stanie.
2. Przebudowa lub remont obiektów budowlanych lub urządzeń, o których
mowa w ust. 1, wymaga zgody zarządcy drogi, a w przypadku gdy planowane roboty
są objęte obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę, również uzgodnienia
projektu budowlanego.
3. Wyrażenie zgody, o której mowa w ust. 2, powinno nastąpić w terminie
14 dni od dnia wystąpienia z wnioskiem o taką zgodę. Niezajęcie stanowiska w tym
terminie uznaje się jako wyrażenie zgody. Odmowa wyrażenia zgody następuje
w drodze decyzji administracyjnej.

9 komentarzy:

  1. Dzień dobry, jakie to mogłyby być przyszłe inwestycje o których mówi ZDM? Budynki, droga?

    OdpowiedzUsuń
  2. To właśnie Polska... ciekawe jaką tam można w ogóle zrobić inwestycję na takim skrawku gruntu tuż za zjazdem z Trasy za ekranem dźwiękochłonnym, żałosne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pas drogowy Trasy Siekierkowskiej? On znajduje się na prawo od tej działki, za kanałem. Ta trasa już szersza nie będzie, estakada też nie, także jakie inwestycje? Przedmiotowa działka ciągnie się wzdłuż jezdni Wału Miedzeszyńskiego od kanałku aż do stacji BP i z drogą krajową nr 2 nie ma nic wspólnego. Proszę też zauważyć, że na tym strategicznie "ważnym" pasie ziemi znajduje się już chodniczek, tuż za naszym płotem, łączący teren Spółdzielni z chodnikiem przy Wale. Kto go zbudował? Spółdzielnia? A kto wydał na to zgodę? Skoro się dało, to jednak można. Zbudowanie w pobliżu furtki to nie jest kosmicznie wysoki koszt ani nadmierne ryzyko. Nie wymyślajmy sobie sami przeszkód.

    OdpowiedzUsuń
  4. ZDM tej działki nie sprzeda, bo oficjalnie należy do pasa drogowego. Nie ma ryzyka, że ktoś tam wciśnie 3-piętrowy blok i zakaże nam przejścia. Ja bym nie przejmował się ZDM-em i robił furtkę. Kto jest za?

    OdpowiedzUsuń
  5. Robić furtkę jak najszybciej :) Biorąc pod uwagę, że Edinvest nas już dożywotnio odgrodził od dzikiego przejścia na wał od tej strony uważam, że trzeba umożliwić przejście mieszkańcom.

    OdpowiedzUsuń
  6. Co do wykorzystania tej działki, to zauważcie, że wzdłuż naszego ogrodzenia zostały tam posadzone młode dęby. Przez dewelopera, a więc w zasadzie za nasze pieniądze. Również DD postawiło tam większe ekrany. W porównaniu do tego wytyczenie przejścia od Adrii, i to w sytuacji kiedy już takie istnieje i pozostaje tylko dostawić furtkę, to naprawdę znikoma ingerencja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze można powiedzieć, że kawałek chodnika został zrobiony w ramach przywrócenia terenu do należytego stanu po budowie. Tam brakuje dosłownie 1m2 kostki.

      Usuń
  7. Tylko należy się zastanowić jak ja zabezpieczyć przed nieupowaznionymi odobami

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak samo jak od strony Żabki. Musimy tylko zobaczyć, czy nie będzie konieczna rozbudowa pojemności Fermaksa, bo z tego co kiedyś liczyłem to liczba podłączonych urządzeń była na styk z maksymalną liczbą obsługiwanych.

      Usuń